Tělovýchovný spolek Javorník » Novinky » Pozvánka na masopust

Pozvánka na masopust

středa, 22. února 2017

masopustt

Srdečně zveme všechny místní obyvatele i přátele obce Javorník na Šumavě na tradiční masopustní průvod, který bude v letošním roce probíhat v sobotu 25. února 2017 od 11 hodin dopoledne až do pozdního večera.

Sejdeme se dopoledne jako již tradičně u Mirečka Bejčka, kde proběhne příprava masek s možným dolíčením šikovnými maskérkami včetně prvního občerstvení. Po shromáždění se maškary vydají směrem k obci Bošice a od chalupy k chalupě s veselím a muzikou společně poputujeme zpět na Javorník, kde návštěvou nevynecháme jediné stavení, které bude mít dveře otevřené…

Masopust představuje nejen období hodování mezi dvěma postními dobami, ale i dodržování tradic a právě tak bychom chtěli náš maškarní rej pochopit a uskutečnit. V letošním roce připadá popeleční středa na 1. března a od tohoto dne následuje čtyřicetidenní půst. Poslední tři dny (v našem případě čtyři dny) před postním obdobím nastává čas bohatého hodování a veselí (a to si přece nemůžeme nechat ujít…).

V obci Javorník je z masopustních tradic dodržován především maškarní průvod, který letos připadá právě na sobotu 25. února.
Na Javorníku budou „chodit“ masky koně a sedláka, policajta, několika šašků a židů, doktora, hajného, fotografa, cikánky, faráře, jeptišek a mnoha dalších … nechme se překvapit jaké nové převleky si připraví tento rok účastníci veselého průvodu.

Předem děkujeme všem javornickým, chatařům i chalupářům, kteří maškarám otevřou dveře svých domovů a chalup, společně s maskami si zazpívají a zatancují s doprovodem harmoniky.  Společně užijme tradic a zapomeňme alespoň na chvíli na starosti všedních dnů.

Velice se těšíme se na všechny maškary, masky i na všechny hostitele a hosty, kteří si s námi užijí veselou masopustní sobotu 25. února 2017!